Member Judges

 

As a new feature on the Member Judges' page, we have included brief a Bio for the judges that chose to submit their information. If you find this information useful, or would like to see additional information, please forward your suggestions to the This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

CONFORMATION

William L. Barton Francesco LaMarca (Italy) Augusto Rizzi (Argentina)
Jacqueline Beare (Switzerland) Sanda J. Launey Elena Rizzi (Argentina)
Johan Becerra Dennis & Margared Ledward Jerry Rush
John Bink (Australia) Cheryl Loftus (Australia) Joanie Rush
Col. Robert E. Booth Ronald Lukins* William R. Russell

Patricia Burunkai (Hungary)

Nigel Luxmoore-Ball (England) Birte Scheel (Denmark)
Louis Bowman (Canada) Diane Malefant Kresten Scheel (Denmark)
Mark Chryssanthis Carol Makowski Marshall Lee Sherman
Sandi Chryssanthis Donald C. Martin Mary Jo Shields
Mary Ann Clark Edna K.H. Martin Joseph B. Smith
Anthony Clemento Peter C.J. Martin Daniel J. Smyth
Jose Homen DeMello (Portugal)  Maria Elisa Martinez (Argentina) Susan Nelson Smyth
James Dok Robert E. (Gene) McDonald Dr. Lamont Steedle
Sharon Dok Gwen M. McCullagh Vicki Steedle
Melody Fair Deidre McKinnon (Canada) Dr. Charles Steidel
Kathy A. Forbes Frances H. Meredith (England) Claire (Kitty) Steidel
Nicholas Frost Richard Nance Derek Storton (England)
Palmer S. Glenn  Blackie Nygood Heather Storton (England)
Celeste M. Gonzalez Carol O'Bryant James R. Tysseling
Deborah Graffmann (Canada)  Robert J. Opeka Marion (Mimi) Tysseling
Sonya Henderson Anne D. O'Reilly Joan Urban
Dr. Albert Inclan Bonnie Tetlock.pdf Margaret Webber (Australia)
Carla LaFave  Claudia Orlandi, PhD Judy L. Webb
  Brian Pechtold James R. White
  Holly Farthing-Pierog Margie Wikerd
  Harold Pybus (Canada) Gale Yamaguchi

JUNIOR SHOWMANSHIP ONLY

Debora Y. Martin
Bryan Martin

TRACKING JUDGES

Sue Boyd
Sally Elkins
Roy Fair
Stephanie Gonyeau
Jane Jonas

FIELD TRIAL JUDGES

Jeannie Aitkens Cheri Feldhausen Thomas Parry
Jan Allison James Ferris James Reilly
Michael Arruda Dale Fleming Kay S. Reilly
Frank W. Blockston, Jr. Stephanie Gonyeau Diane Rinderneck
Mark Chryssanthis John Ingram Ruth Robeson
Margaret Diefert Paul Julsing Cynthia Scholtens
Patricia Dohr James Klug William Scholtens
Albert Ken Engle Robert Linebaugh Gillen Tankard
Melody Fair Pat McNaul David Vaughn
Roy E. Fair John Meahl Vincent Yurick
Holly Farthing-Pierog    

OBEDIENCE/RALLY JUDGES

Debra Schneider

AGILITY JUDGES

Jill Roberts

EMERITUS JUDGES

Ruth Balladone Joan Scholz
Andrea McE. Field Florence L. Voigt
Hettie Page Garwood